آموزش نظرسنجی در اینستاگرام و ابزارهای آن | پک فالوور
آموزش نظرسنجی در اینستاگرام
5/5 - (44 امتیاز)

آموزش نظرسنجی در اینستاگرام و ابزارهای آن – همه چیز را همگان دانند! دقیقا به همین دلیل است که همیشه باید نظر دیگران را بپرسید. اطلاع از نظرات دیگران، در تصمیم‌گیری بهتر و بهبود کارها به شما کمک خواهد کرد. اساس شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، بر ارتباط افراد با یکدیگر است. استفاده از ابزار نظرسنجی در اینستاگرام، باعث می‌شود که از علایق مخاطبانتان بهتر آگاه شوید؛ وقتی از مخاطب خود نظر بخواهید، می‌توانید نقاط ضعف و قوت خود را بهتر درک کنید و در نهایت، ارتباط موثرتری با مخاطبان خود داشته باشید.

در این مقاله از پک فالوور قصد داریم ابزارهای نظرسنجی در اینستاگرام معرفی کنیم و نحوه استفاده از آن‌ها را آموزش دهیم. اگر شما هم دوست دارید با مخاطبان خود بهتر آشنا شوید، تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

معرفی ۵ ابزار نظرسنجی اینستاگرام

اینستاگرام، روز به روز در راستای افزایش تعامل مخاطبان با یکدیگر قدم برمی‌دارد. این پلتفرم، سعی می‌کند تجربه کاربران از حضور در شبکه‌ای اجتماعی را بهبود ببخشد. استفاده از ابزار نظرسنجی در اینستاگرام، یکی از راه‌هایی است که می‌تواند در بهبود روابط شما با دنبال‌کنندگانتان موثر باشد. به عنوان مثال، از این ابزارها می‌توانید برای دریافت نظر کاربران درباره کیفیت محتوا، موضوعات موردعلاقه، دریافت انتقاد و پیشنهاد، پاسخگویی به سوالات کاربران و موارد این چنینی استفاده کنید.

در اینستاگرام، پنج ابزار برای نظرسنجی در استوری اینستاگرام وجود دارد که هر یک می‌توانند برای کارهای مختلفی استفاده شوند. در کنار این ابزارها، توجه داشته باشید که بخش کامنت پست‌ها و بخش دایرکت نیز می‌توانند به نوبه خود، ابزارهای خوبی برای نظرسنجی در اینستاگرام باشند.

۱- ابزار Poll برای رای‌گیری در اینستا

یکی از بهترین ابزارها برای دریافت نظرات کاربران در اینستاگرام، Poll است. این نوع نظرسنجی اینستاگرامی، به صورت چندگزینه‌ای است و می‌توانید سوال خود را در قسمت بالای آن بنویسید. ابزار Poll بهترین مورد برای دریافت نظرات کاربران در بخش استوری اینستاگرام است.

با این ابزار، بین ۲ تا ۴ گزینه برای انتخاب در اختیار کاربران قرار خواهید داد. پس از پاسخ کاربران، نتایج به صورت درصد روی هر گزینه نمایش داده می‌شوند. این ابزار برای مواقعی مناسب است که می‌خواهید درباره موضوعی رای‌گیری کنید و نظر اکثریت را بدانید. در مواقعی که سوال پاسخ مشخصی ندارد، این سبک نظرسنجی بسیار کارگشا است.

آموزش نظرسنجی در اینستاگرام

استفاده از رای‌گیری در استوری اینستاگرام، نتایج دقیق و قابل بررسی به شما ارائه می‌دهد که می‌توانید از آن در بهبود فعالیت مجازی خود استفاده کنید. مزیت این نوع از نظرسنجی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • نمایش درصد رای هر گزینه به صورت دقیق و لحظه‌ای
 • امکان تحلیل و بررسی نتایج پس از رای‌گیری
 • قابلیت به اشتراک‌گذاری نتیجه نظرسنجی در استوری
 • انعطاف تعداد گزینه‌ها از ۲ تا ۴ گزینه

با این اوصاف، اگر بخواهید بین چند مورد مشخص از کاربران صفحه خود نظر بخواهید، این ابزار بهترین انتخاب ممکن است. با این حال این نوع نظرسنجی اینستاگرام، معایبی هم دارد. از جمله:

 • در این روش امکان پنهان کردن نتایج از کاربران وجود ندارد و بلافاصله پس از رای دادن، نتایج مشخص است.
 • تعداد گزینه‌ها محدود است و در صورت وجود انتخاب‌های بیشتر، این ابزار کارآمد نیست.

۲- ابزار Question box

قدیمی‌ترین ابزار نظرسنجی در اینستاگرام، پس از دایرکت و کامنت، ابزار باکس سوال یا همان Question box است. این ابزار، طوری طراحی شده است که کاربران می‌توانند نظرات خود را در تعداد کاراکتر مشخصی بنویسند. نتایج این نظرسنجی را می‌توانید در بخش بازدیدهای استوری را مشاهده کنید. این نتایج در قسمت Notifications هم نمایش داده می‌شوند. کاربران در پاسخ به سوال شما، می‌توانند بین ۷۵ تا ۸۰ کاراکتر در باکس سوال بنویسند.

اگرچه این روش شباهت زیادی به پیام دایرکت دارد، اما آمارها نشان می‌دهند که استفاده از باکس سوال تمایل کاربران برای ابراز نظراتشان را بیشتر می‌کند. در این بخش می‌توانید از کاربران بخواهید که از شما سوالی بپرسند و سپس، سوال آن‌ها را بدون نمایش نام در استوری‌های بعدی منتشر کنید و به سوالات پاسخ دهید.

آموزش نظرسنجی در اینستاگرام

این روش نظرسنجی، چیزی فراتر از دریافت پیام‌های کوتاه متنی است. با استفاده از Question box می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

 • باقی ماندن نظرات در صورت آرشیو کردن استوری
 • اعلام نظر کوتاه‌تر و صریح‌تر نسبت به پیام دایرکت
 • امکان به اشتراک‌گذاری نظرات در استوری بدون نمایش نام شخص
 • قابلیت پاسخگویی مستقیم به نظرات در بخش دایرکت

با وجود امکاناتی که نام بردیم، این روش محدودیت‌های زیادی دارد و با رشد ابزارهای نظرسنجی دیگر، اغلب کاربران دیگر تمایلی به استفاده از آن ندارند. عیب ها این نوع نظرسنجی اینستاگرام را می‌توانیم در موارد زیر خلاصه کنیم:

 • محدودیت تعداد کلمات در بخش پاسخ کاربران
 • عدم امکان بررسی میزان تعامل مثبت و منفی به صورت کمی
 • شباهت بسیار زیاد به دایرکت و تمایل اغلب کاربران به ارسال پیام دایرکتی به جای باکس
 • نداشتن پاسخ کوتاه و صریح و گزینه‌های مشخص برای تعامل سریع‌تر

تمامی موارد بالا، باعث شده است که باکس سوالات در اینستاگرام، کمترین میزان تعامل کاربران را در بین ابزارهای نظرسنجی کسب کند.

۳- ابزار Sticker reaction

اگرچه این ابزار تعامل دقیق مخاطبان را نمایش نمی‌دهد و حق انتخاب خاصی برای آن‌ها قائل نمی‌شود، اما چون دارید از مخاطبان بازخورد می‌گیرید، می‌تواند در دسته ابزارهای نظرسنجی قرار بگیرد. در نوع نظرسنجی، شما می‌توانید یک استیکر خاص را انتخاب کنید و آن را روی استوری خود قرار دهید. این استیکر، می‌تواند بیانگر احساس شما درباره تصویر یا محتوایی باشد که به اشتراک می‌گذارید. کاربران با زدن روی استیکر موردنظر، حس مشترکشان را به شما اعلام خواهند کرد.

در این روش، خبری از انتخاب بین چند گزینه یا دریافت نظرات باز و جزیی نیست؛ بلکه تنها از کاربرانی که با شما نظر مشترکی دارند یک بازخورد ثابت دریافت می‌کنید. این نوع نظرسنجی اینستاگرام، تنها برای استوری‌های روزمره یا شخصی مناسب است. همچنین اگر می‌خواهید احساسات لحظه‌ای خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید، می‌توانید از این روش استفاده کنید.

آموزش نظرسنجی در اینستاگرام

اگرچه این ابزار، ساده‌ترین قابلیت اینستاگرام برای دریافت نظرات کاربران است، اما مزایای قابل توجهی هم دارد. از جمله:

 • تنوع در انتخاب استیکر از سمت صاحب پیج
 • امکان دریافت بازخورد سریع از کاربران
 • نتایج عددی و قابل شمارش
 • باقی ماندن بازخوردها در استوری آرشیوی

با این حال، بهتر است بدانید که این روش، نمی‌تواند یک وسیله نظرسنجی دقیق و تخصصی باشد. با این ابزار، نمی‌توانید تصمیم‌گیری صحیحی درباره مسائل داشته باشید و بهتر است از آن، تنها برای دریافت بازخوردهای اولیه و کوتاه استفاده کنید. از جمله عیب ها این ابزار نظرسنجی اینستاگرام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم تنوع در انتخاب برای کاربران
 • محدودیت بازخوردها به نظرهای همسو و نادیده گرفتن نظرات مخالف
 • امکان برخورد سهوی دست با استیکر و دریافت نظرات غلط
 • عدم نمایش نتایج دقیق و موثر برای استناد

۴- ابزار نظرسنجی چندگزینه‌ای

یکی از ابزارهای نظرسنجی اینستاگرام که پس از باکس سوال، جزو قدیمی‌ها به حساب می‌آید، ابزار نظرسنجی چندگزینه‌ای است. لابد در این بخش، برایتان سوال پیش آمده است که این ابزار، چه تفاوتی با Poll دارد؟ اگر بخواهیم خیلی ساده تفاوت این دو مورد را بیان کنیم، باید بگوییم که سوالات چندگزینه‌ای، برای مواقعی مناسب است که سوال شما یک پاسخ درست دارد. ولی ابزار Poll برای مواردی بود که شما به دنبال نظر کاربران بودید و جواب مشخصی ندارد. ابزار نظرسنجی چند گزینه‌ای مربوط به سوالاتی است که شما پاسخ آن را مشخص می‌کنید، نه کاربران!

این ابزار می‌تواند برای حدس زدن یک موضوع خاص، سوالات علمی و تخصصی و آگاهی از میزان اطلاعات کاربران از یک موضوع مناسب باشد. در صورتی که صاحب یک صفحه آموزشی باشید، این ابزار برایتان بسیار کارآمد خواهد بود.

آموزش نظرسنجی اینستاگرام

در این روش نظرسنجی در اینستاگرام، می‌توانید از سوالات آماده هم استفاده کنید. برای این کار، کافی است پس از انتخاب باکس سوال چندگزینه‌ای، روی تاس‌هایی که پایین صفحه (بالای صفحه تایپ) قرار دارند، بزنید. با این کار، اینستاگرام سوالاتی به شما پیشنهاد می‌دهد که بیشتر به علایق شخصی شما(مانند غذا، فیلم، کتاب و…) مربوط می‌شود.

در صورتی که دوست ندارید از سوالات آماده استفاده کنید، سوال خود را در قسمت بالایی بنویسید و سپس گزینه‌ها را وارد کنید. در نهایت، با انتخاب گزینه صحیح، آن را از دیگر گزینه‌ها متمایز نمایید. توجه داشته باشید که کاربر بلافاصله پس از انتخاب، گزینه صحیح را خواهد دید.

مزایای این ابزار چیست؟

 • قابلیت اطلاع از میزان آگاهی کاربران درباره یک موضوع
 • امکان استفاده در طیف وسیعی از موضوعات (از موضوعات شخصی تا علمی)
 • نتایج قابل بررسی و تحلیل آماری
 • امکان انتشار نتیجه و پاسخ صحیح در استوری‌های بعدی

با وجود امکانات بالا، این ابزار هم محدودیت‌ها و عیب ها خاص خود را دارد. از جمله:

 • عدم انعطاف در تعداد گزینه‌ها (محدودیت ۲ تا ۴ گزینه)
 • نمایش ندادن درصد پاسخگویی به هر گزینه

۵- ابزار نظرسنجی کشیدنی

آخرین ابزار جذاب اینستاگرام برای دریافت نظر از کاربران، ابزار Pull یا کشیدنی است. این ابزار، برای مواردی مناسب است که می‌خواهید احساس کاربران را به صورت جزیی‌تر درباره استوری خود بدانید. تفاوت ابزار کشیدنی با ابزار استیکر که پیشتر درباره آن صحبت کردیم، در این است که این قابلیت اینستاگرام، به کاربران اجازه می‌دهد که میزان احساس خود را به صورت جزیی‌تر بیان کنند.

در این روش، یک استیکر را انتخاب می‌کنید تا کاربران بتوانند با چپ یا راست کشیدن آن، نظر خود را اعلام کنند. همچنین، می‌توانید در قسمت بالایی باکس، جمله یا سوالی بنویسید که امکان تعامل بینندگان استوری را بیشتر کند. پس از آنکه کاربران نظر خود را با کشیدن استیکر اعلام کردند، اینستاگرام با توجه به میانگین نظرات اعلام شده تا آن لحظه، استیکر را روی یک بخش خاص نگه می‌دارد. با این اتفاق، کاربران هم می‌توانند از کلیت نظرات تا آن لحظه آگاه شوند.

مزایای این نوع نظرسنجی در موارد زیر خلاصه می‌شود:

 • دریافت سریع نظر کاربران بدون نیاز به انتخاب گزینه خاص یا نوشتن متن
 • قابلیت مشاهده نظرات در بخش تحلیل استوری
 • میزان بالای تعامل کاربران در این نوع نظرسنجی
 • نمایش میانگین نظرات با محل قرارگیری استیکر به صورت ساده

می‌توانیم موارد زیر را جزو نقص‌های این نوع نظرسنجی بدانیم:

 • عدم نمایش درصد دقیق و قابل استناد
 • نداشتن امکان دریافت انتقادات و نظرات جزیی
 • نمایش سریع نتایج به کاربران از همان ابتدای نظرسنجی

چرا نظرسنجی اینستاگرام مهم است؟

پس از آشنایی با ابزارها، بهتر است بدانید که این نظرسنجی‌ها، چه کمکی به شما و پیجتان خواهند کرد؟ در واقع سوال این است که اصلا چرا باید از دنبال‌کنندگان صفحه اینستاگراممان نظرسنجی کنیم؟ پاسخ این سوال با توجه به هر یک از ابزارهایی که معرفی کردیم، می‌تواند متفاوت باشد. با این حال یک پاسخ ثابت به این پرسش وجود دارد:«افزایش تعامل!»

وقتی تعامل یک صفحه با دنبال‌کنندگانش بالاتر می‌رود، اعتبار پیج بیشتر می‌شود. در واقع اینستاگرام فعالیت صفحات را به صورت دقیق رصد می‌کند؛ هرچه کاربران یک پیج فعال‌تر باشند، آن صفحه معتبرتر و ارزشمندتر است. اگر بخواهیم به صورت کلی، درباره مزایای نظرسنجی اینستاگرام صحبت کنیم، می‌توانیم از موارد زیر به عنوان مهم‌ترین نکات مثبت این کار یاد کنیم:

 • با استفاده از نظرسنجی، می‌توانید میزان اشتیاق کاربران به یک موضوع را بررسی کنید و سپس دست به تولید محتوا در آن زمینه بزنید. با این کار در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهید کرد.
 • ابزارهای نظرسنجی، نتایج قابل تحلیلی به شما ارائه می‌دهند و می‌توان از آن‌ها برای بررسی میزان تعامل کاربران و تعداد دنبال‌کنندگان فعال استفاده کرد.
 • این ابزارها، به شما کمک می‌کنند که همیشه به نظرات ارائه شده دسترسی داشته باشید؛ البته برای این کار مطمئن شوید که از پیش، گزینه آرشیو استوری را از بخش تنظیمات فعال کرده‌اید.
 • در صفحاتی با محتوای آموزشی، می‌توانید از ابزارهای نظرسنجی برای بررسی میزان یادگیری کاربران استفاده کنید؛ برای این کار استفاده از ابزار سوال چندگزینه‌ای بهترین انتخاب است.

استفاده از ابزارهای نظرسنجی برای رشد پیج اینستاگرام

یکی از دلایل مهم استفاده از ابزار نظرسنجی در استوری‌های اینستاگرام، این است که صفحه خود را رشد دهید. این اتفاق، با افزایش نرخ تعامل در صفحه شما رخ خواهد داد. با این حال، هر کدام از ابزارهای یاد شده تاثیر خاصی دارند و نمی‌توان با قطعیت گفت که با هر نظرسنجی، می‌توانید ناظر رشد پیج اینستاگرامتان باشید.

در واقع هنگامی که از کاربران خود نظرسنجی می‌کنید، باید هدف خود را به درستی تعیین کنید تا بعدها بتوانید از نتیجه نظرسنجی برای رشد استفاده نمایید. مثلا اگر یک صفحه برای آموزش زبان انگلیسی دارید، ابزار سوال چندگزینه‌ای برای محک زدن میزان یادگیری کاربران بسیار مفید خواهد بود؛ اما این در صورتی است که سوال را اصولی طراحی کنید. به عنوان مثال اگر هفته قبل یک ویدئو درباره کاربرد فعل در زمان گذشته پست کرده‌اید، یک سوال درباره آن بپرسید.

ابزار نظرسنجی در صفحات کاری

صفحاتی که محتوای آن‌ها در حوزه تجارت و کسب و کار است، بیشتر به نظرسنجی از کاربران نیاز خواهند داشت. خصوصا اگر به تولید کالای خاصی می‌پردازید، حتما پیش از عرضه محصول در تعداد بالا، از کاربران درباره آن نظر بخواهید. این کار دو مزیت مهم دارد:

 1. اگر بر اساس نتایج نظرسنجی، متوجه شدید که مخاطبان شما علاقه‌ای به این نوع محصول ندارند، تولید آن را سریع‌تر متوقف می‌کنید و کمتر دچار ضرر می‌شوید.
 2. مخاطبان از محصولات بعدی شما اطلاع می‌یابند و هنگام عرضه محصول، به دلیل آشنایی قبلی، سریع‌تر برای خرید اقدام می‌کنند.

این موضوع درباره تولید محتوا هم صدق می‌کند؛ در واقع می‌توانید درباره محتواهایی که منتشر می‌کنید هم نظرسنجی کنید تا طبق علاقه و سلیقه مخاطب محتوا بسازید. توجه داشته باشید که این مسئله به این معنا نیست که مدام مسیر خود را تغییر دهید، بلکه باید محور کاری خود را تعیین کنید و طبق آن، از مخاطبان خود نظر بخواهید؛ نه اینکه به دلیل تمایل مخاطب، یک صفحه کاری را به پیج شخصی تبدیل کنید!

استفاده از ابزار نظرسنجی در جای صحیح خود، نرخ تعامل صفحه را بالا می‌برد. فایده این موضوع این است که اینستاگرام، صفحاتی که نرخ تعامل بالایی دارند را بیشتر به کاربران دیگر پیشنهاد می‌دهد. در واقع با استفاده از نظرسنجی در اینستاگرام، می‌توانید شانس بیشتری برای حضور در اکسپلور اینستاگرام و جذب مخاطبان جدید داشته باشید. در عین حال، رضایت دنبال‌کنندگان نیز با بهبود فعالیت پیج، بالاتر خواهد رفت.

آموزش نظرسنجی در اینستاگرام

ابزار نظرسنجی در صفحات شخصی

هدف نظرسنجی در صفحات شخصی با صفحات کاری کمی متفاوت است. شما در پیج شخصی خود، محصول، محتوا یا خدمت خاصی به مخاطب ارائه نمی‌دهید. اغلب پیج‌های شخصی در اینستاگرام، در زمینه بلاگری فعالیت می‌کنند و به نوعی، روایتگر برخی اتفاقات هستند. در این نوع صفحات، ابزارهایی مثال نظرسنجی کشیدنی، استیکر و باکس سوال کاربرد بیشتری دارند. به عنوان مثال می‌توانید برای سرگرم کردن مخاطبان، از آن‌ها بخواهید که سوالات خود را درباره شخصیت شما مطرح کنند.

افزایش تعامل در صفحه شخصی اینستاگرام، می‌تواند به شما کمک کند که دوستان بیشتری در این شبکه اجتماعی پیدا کنید. فراموش نکنید که هدف اصلی اینستاگرام از زمان شروع به کار، ایجاد ارتباط بین افراد بوده است. در واقع پیش از اهداف تجاری و کسب درآمد، این پلتفرم محلی برای یافتن دوستان قدیمی یا جدید بود و هنوز هم هست. بنابراین می‌توانید از تمام ابزارها برای این هدف هم استفاده کنید.

مقالات پیشنهادی سایت پک فالوور به شما کاربر عزیز

تمام آنچه باید در مورد استوری اینستاگرام بدانید

تغییر فونت متن در استوری اینستاگرام

سایز استوری، پست و ریلز در اینستاگرام باید چقدر باشد؟

آموزش گذاشتن پست در استوری اینستاگرام و تعامل بیشتر

نتیجه‌گیری از آموزش نظرسنجی در اینستاگرام

هیچکس با پافشاری و لجاجت روی یک نظر، به جایی نرسیده است؛ به همین خاطر است که همیشه مشورت و رای‌گیری، از جمله کارهای موثر بر رشد فردی و اجتماعی به شمار می‌آیند. در مدیریت یک صفحه اینستاگرام، همیشه چالش‌های زیادی پیش روی صاحب پیج خواهد بود. گاهی ممکن است شک کنید که واقعا راه را درست آمده‌اید؟ آیا محتوای شما به قدر کافی خوب است و کاربران آن را دوست دارند؟ برای پاسخ به اینگونه سوالات، باید از ابزارهای نظرسنجی به شیوه‌های گوناگون استفاده کنید. این ابزارها نتایج دقیقی در اختیار شما می‌گذارند که می‌تواند در بهبود فعالیت و رشد صفحه به شما کمک کند. امیدواریم ابزارهایی که در این مقاله معرفی کردیم، بتوانند تاثیر خوبی در رشد پیج اینستاگرامی شما داشته باشند.

پیام بگذارید