تمام اصطلاحات اینستاگرام که باید بدانید | پک فالوور
تمام اصطلاحات اینستاگرام که باید بدانید
5/5 - (27 امتیاز)

اینستاگرام با بیش از ۴۰ میلیون کاربر یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در میان ایرانیان است. کجا می‌توان به این تعداد کاربر ایرانی دسترسی داشت؟! هیچ جا! اصطلاحات اینستاگرام اولین چیزی هست که شما باید از این پلتفرم محبوب بدانید.

شما باید بعد از یادگرفتن اصطلاحات به سراغ خود اینستاگرام بروید. از پیش پاافتاده‌ترین تنظیمات و اصطلاحات را یاد بگیرید تا برسید به توسعه‌یافته‌ترین. حتی بعد این مراحل می‎توانید از این پلتفرم پرطرفدار کسب درآمد کنید ساده‌ترین راه آن این است که مدیریت یک پیج اینستاگرامی را بر عهده بگیرید. شاید با خودتان بگویید من که هنوز اصطلاحات اینستاگرامی را کم و بیش بلدم چطور ادمین شوم؟

شما در دوره جامع ادمینی اینستاگرام می‌توانید از صفر صفر هم ایسنتاگرام را یاد بگیرید هم تولید محتوا با گوشی. این دوره نتیجه سال‌ها تجربه تیم ماست. بعد از دیدن این دوره شما یک استاد اینستاگرام هستید, پس از دستش ندهید.

آموزش تمام اصطلاحات اینستاگرام

در این مقاله از سایت پک فالوور تمام اصطلاحات را که موقع کار کردن با اینستاگرام به آن نیاز دارید را آموزش می‌دهیم.

فهرست مطالب

و حالا… تمام اصطلاحات اینستاگرام که باید بدانید!

تمام اصطلاحاتی که در این بخش آورده‌ایم، اصطلاحات اولیه، مهم و پایه‌ای اینستاگرام هستند.

پست (post) چیست؟

هر عکس یا ویدیوی جدیدی که شما در اینستاگرام آپلود کنید، یک پست اینستاگرام محسوب می‌شود. تمام پست‌های شما در صفحۀ پروفایل اینستاگرامتان نمایش داده می‌شود و تمام پست‌های جدیدی که فالوورهایتان به نمایش می‌گذارند، در فید شما قابل مشاهده است.

کپشن (caption) چیست؟

به نوشته‌ای که زیر عکس یا ویدیوی خود می‌نویسید، کپشن (caption) می‌گویند؛ در وبلاگ پک فالوور مطلبی با نام چگونه کپشن جذاب برای پست‌های خود بنویسیم وجود دارد، که می‌توانید آنرا بخوانید.

فالو (follow) چیست؟

فالو در لغت به معنای «دنبال کردن» است. اصطلاح فالو به این معنی است که شما علاقه‌مندید پست‌ها و فعالیت‌های شخص خاصی را دنبال کنید. بنابراین می‌توانید به پیج او بروید و او را فالو (follow) کنید. اگر فالو کنید و او شما را اکسپت کند، شما می‌توانید تمام پست‌های او را ببینید و هر پست جدیدی که می‌گذارد، در صفحۀ home شما نشان داده می‌شود. همچنین شما با فالو کردن اشخاص مختلف می‌توانید ببینید که آنها چه پست‌هایی را لایک کرده‌اند و یا کامنت گذاشته اند.

فالو چیست

فالوور (follower) چیست؟

follower در لغت به معنای دنبال‌کننده یا تعقیب‌کننده است. هنگامی که کسی شما را فالو می‌کند، به فالوورهای شما اضافه می‌شود. از آن ظرف وقتی شما هم پیج کسی را دنبال یا فالو می‌کنید، به فالوورهای آن پیج اضافه می‌شوید. تعداد این فالوورها در قسمت زرد تصویری که در زیر می‌بینید، مشخص است.

[academy]

کا (k) به چه معناست؟

هر ۱K، معادل عدد ۱۰۰۰ است. اینستاگرام در بسیاری مواقع برای ساده کردن اعداد بزرگ، از k (به معنی کیلو) استفاده می‌کند. با این اوصاف اگر می‌بینید که پیجی ۲۵k فالوور دارد، به این معناست که ۲۵ هزار نفر او را فالو کرده‌اند.

فالوور چیست

فالویینگ (Following) چیست؟

following در لغت به معنای پیروی یا تقلید است. هر پیجی که شما دنبال می‌کنید، میشود فالووینگ شما و در قسمت فالویینگ (following) پیجتان می‌توانید آن‌ها را ببینید. در مورد بقیه پیج‌ها نیز به همین صورت است. فالویینگ هر پیج تعداد کسانی است که توسط آن پیج فالو شده‌اند.

فید (Feed) چیست؟

فید در اینستاگرام اولین صفحه‌ای است که هنگام وارد شدن به اینستاگرام با آن روبرو می‌شوید. در این صفحه می‌توانید جدیدترین استوری‌ و پست‌های کسانی که فالو کردید یا همان فالویینگ‌هایتان را مشاهده کنید. در حقیقت این فید در صفحۀ home شما نشان داده می‌شود.

استوری (story) چیست؟

story در لغت به معنای «داستان گفتن و روایت کردن» است.  استوری از قابلیت‌های پرطرفداری است که در سال ۲۰۱۷ به اینستاگرام اضافه شد. این قابلیت به این صورت است که شما میتوانید برای مدت ۲۴ ساعت، عکس یا ویدویی (با محدودیت ۱۵ ثانیه) را با فالوورهای خود به اشتراک بگذارید. این عکس یا ویدیو بعد از ۲۴ ساعت خود به خود حذف می‌شود. اگر می‌خواهید این استوری را نگه دارید می‌توانید آنرا به بخش highlight اضافه کنید.

شما می‌توانید استوری دیگران را لایک کنید و یا ریپلای بزنید و کامنت بگذارید. لایک و کامنت‌های فالوورهای شما تنها توسط خود شما قابل دیدن است. در حقیقت شما می‌توانید ببینید که چه کسانی استوری شما را دیده‌اند و کامنت‌هایتان را بخوانید.
استوری قابلیت‌های گوناگونی برای ادیت تصاویر و ویدیو دارد که باعث محبوبیت بیشتر آن شده است. شما می‌توانید به استوری ایموجی و استیکر اضافه کنید، نظرسنجی بگذارید و با فالوورهایتان تعامل کنبد.

استوری اینستاگرام چیست؟

برای اینکه در مورد استوری اینستاگرام بیشتر بخوانید، به می‌توانید به مقالۀ تمام آنچه در مورد استوری اینستاگرام باید بدانید در وبلاگ پک فالوور مراجعه کنید.

لایو (live) چیست؟

همه جا live به معنی پخش زنده است. در اینستاگرام نیز لایو (live) همین کاربرد را دارد. شما به صورت زنده و بدون محدودیت زمانی می‌توانید فیلم بگیرید و با فالوورهای خود به اشتراک بگذارید. تمام کسانی که در حال دیدن لایو شما در اینستاگرام هستند می‌توانند لایک کنند و به صورت آنلاین کامنت بگذارند. این کامنت‌ها توسط تمام فالوورهای شما قابل دیدن است. درست مانند استوری لایو شما نیز بعد از ۲۴ ساعت خودبه‌خود حذف می‌شود، مگر اینکه آن را به هایلایت (highlight) اضافه کنید.

نوتیفیکیشن (Notification) چیست؟

notification در لغت به معنی «اطلاع و آگاه کردن» است. هر کاری که دیگران توی نسبت به پیج و پست‌های شما انجام بدهند به صورت نوتیفیکیشن به شما گزارش داده می‌شود. مثلاً وقتی که پست شما را لایک می‌کنند، کامنت می‌گذارند یا درخواست فالو می‌فرستند، برای اطلاع پیامی در قسمت نوتیفیکیشن‌ها ثبت می‌شود.

نوتیفیکیشن چیست

هشتگ (Hashtags) چیست ؟

به زبان ساده هشتگ، برچسبی است که برای دسته‌بندی و مشخص کردن موضوع پست‌ها به کار می‌رود. استفاده از هشتگ باعث می‌شود که به راحتی بتوانید تمام محتواهای متفاوت (فیلم، عکس، ویدیو و…) که در مورد یک موضوع خاص وجود دارد را پیدا کنید. هشتگ صرفا مخصوص به اینستاگرام نیست، بلکه در توئیتر، پینترست و فیس‌بوک نیز وجود دارد. استفاده از هشتگ فوق‌العاده راحت است.  کافی است پیش از هر چیزی که می‌خواهید سرچ کنید، از یک علامت «#» استفاده کنید. مثلاً اگر شما می‌خواهید عکس‌های طبیعت را ببینید می‌توانید با سرچ کردن #طبیعت عکس‌ها و ویدیوهای مرتبط با موضوع طبیعت را پیدا کنید.

اکسپلور (Explore) چیست؟

اکسپلور اینستاگرام (یا همان Explore اینستاگرام!) صفحه‌ای است که پست‌هایی از صفحات سراسر دنیای اینستاگرام (چه آن‌ها را فالو کرده باشید و چه نکرده باشید) را برایتان نمایش خواهد داد. این پست‌ها طبق فعالیت‌های قبلی شما انتخاب می‌شوند و از الگوریتم‌هایی که برای دنبال کردن فعالیت شما در اینستاگرام تعبیه شده است، پیروی می‌کنند. البته این الگوریتم تنها به عملکرد شما وابسته نیست، بلکه فعالیت دوستان‌تان را نیز زیر نظر می‌گیرد.

وقتی پست شما به اکسپلور برود، شانس این را دارید که افرادی غیر از فالورهایتان هم پستتان را ببینند، برای همین سر اکسپلور رفتن جنگ است ???? اگر تمایل دارید در اکسپلور (explore) اینستاگرام دیده شوید می‌توانید به مقالۀ ما در وبلاگ پک فالوور با نام چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شوید مراجعه کنید.

اکسپلور اینستاگرام چیست

منشن (Mention) چیست؟

منشن (mention) در لغت به معنای «اشاره کردن، ذکر کردن و نام بردن» است. دقیقا به همین معنی اگر بخواهید در اینستاگرام  به نام کسی اشاره کنید، از این قابلیت استفاده می‌کنید. مثلا تصور کنید که یک عکس مشترک با دوستتان گرفته‌اید و می‌خواهید به حضور او در عکس اشاره کنید یا می‌خواهید یک نفر را از چیزی آگاه کنید، در این حالت می‌توانید او را منشن کنید.

برای mention کردن کافی است یک علامت «@» پیش از آیدی اینستاگرام شخص مورد نظر بگذارید. از این قابلیت هم در کپشن، هم در کامنت‌ و هم در استوری می‌توانید استفاده کنید.

تگ (Tag) چیست؟

اصطلاح تگ (tag) در لغت به معنای «برچسب زدن و علامت زدن» است. تگ دقیقاً معادل آنلاین برچسب‌ است. گاهی شما در عکس‌های اینستاگرام قصد دارید افراد عکس را معرفی کنید و به نام آنها اشاره کنید، در این حالت از قابلیت تگ کردن می‌توانید استفاده کنید. برای تگ کردن کافی است از @ قبل از آیدی ایسنتاگرام افراد استفاده کنید.

تگ در اینستاگرام چیست

دایرکت (Direct) چیست؟

Direct به معنای «مستقیم و بی‌واسطه» است. دایرکت اینستاگرام جایی است که می‌توانید  یکنفر پیام خصوصی ارسال کنید.  در واقع وقتی که می‌خواهید صرفاً شما و شخص مورد نظر شما متن پیام شما را ببیند، می‌توانید از دایرکت (ِDirect) استفاده کنید. البته در این قسمت قابلیت گروه ساختن نیز وجود دارد.

دایرکت به نوعی همان قسمت پیام رسان اینستاگرام می‌باشد.

دایرکت چیست

لایک (Like) چیست؟

همانطوری که تمام شما می‌دانید like (لایک) به معنای «علاقه داشتن» است. لایک کردن در اینستاگرام به این معناست که شما از چیزی خوشتان آمده است و می‌خواهید این توجه و علاقه‌تان را نشان دهید. مثلاً اگر از پست یا استوری خوشتان آمد، قلب زیر پست را فشار می‌دهید یا به اصطلاح آن را لایک می‌کنید تا نشان دهید که به این پست علاقه داشته‌اد. در این حالت از لایک استفاده می‌کنیم. اگر بخواهید ببینید چه کسانی پست‌های شما را لایک کرده‌اند، می‌توانید به نوتیفیکیشن‌های خود مراجعه کنید.

شما می‌توانید تمام پست‌ها، استوری‌ها و حتی کامنت‌ها را لایک کنید.

اگر پست یا کامنتی را لایک کردید و به هر دلیلی پشیمان شدید، پشیمانی کاملاً سود دارد چراکه می‌توانید آنرا آنلایک کنید و لایک خود را پس بگیرید.

آرشیو (Archive) چیست؟

Archive (آرشیو) در اینستاگرام معادل همان آرشیو کردن است. شما می‌توانید پست‌های خود را آرشیو کنید تا هر زمان که بخواهید به آنها دسترسی داشته باشید. وقتی پستی را آرشیو می‌کنید، دیگر کسی آن را در پیج شما نمی‌بیند ولی هر وقت دوست داشتید می‌توایند آن را برگردانید.

سرچ (Search) چیست؟

سرچ  یکی از قابلیت‌های قدرتمند اینستاگرام است که مخصوص جستجو کردن است. این قسمت شامل چهار بخش است :

نحوه سرچ در اینستاگرام

۱- Search top

این قسمت به شما صفحاتی را نشان می‌دهد که بیشترین سرچ‌های خود شما بوده است.

۲- Search people

از این قسمت می‌توانید با جست‌وجوی نام افراد یا کسب‌وکارها پیج اینستاگرام آنها را پیدا کنید. در همین بخش هنگامی که شما نام کسی را سرچ می‌کنید، قسمتی به نام Suggested به شما افراد یا پیج‌های مشابه با سرچ شما را نشان خواهد داد.

۳- Search tags

از این قسمت شما می‌توانید هشتگ‌های موردنظر خود را جستجو کنید تا پست‌هایی که دارای هشتگ موردنظر هستند، به شما نمایش داده‌ شود.

۴- Search places

زمانی که شما جی‌پی‌اس (GPS) دستگاه خود را روشن کرده باشید می‌توانید در میان مکان‌ها، شهر‌ها و کشورهای مختلف جستجو کرده و تمام عکس‌هایی که در آن لوکیشن (location) گرفته شده است را خواهید دید.

Saves چیست؟

در اینستاگرام تنها امکان سیوی که وجود دارد، سیو کردن در خود برنامه اینستاگرام است. شما هر پستی را که بخواهید می‌توانید سیو کنید و از طریق صفحۀ خودتان به آنها دسترسی داشته باشید.

سیو کردن در اینستاگرام

Collections چیست؟

از این قسمت می‌توانید تمام پست‌هایی که سیو کرده‌اید را دسته‌بندی کنید. با اینکار شما کلکسیون خود را ایجاد کرذه‌اید.

Turn on/off notifications چیست و به چه کار می آید؟

با روشن و خاموش کردن نوتیفیکیشن‌های اینستاگرام شما می‌توانید انتخاب کنیدبه دلخواه خود از فعالیت‌های فالوورهای اینستاگرام خود به طور آنلاین با خبر بشوید. شما می‌توانید

کامنت (Comment) چیست ؟

کامنت (Comment) به معنای «نظر دادن» است. در اینستاگرام نیز وقتی که بخواهید نظر خود را در مورد یک پست بیان کنید، می‌توانید زیر همان پست کامنت بگذارید. توجه کنید که این کامنت‌ها توسط همه قابل دیدن است و امکان پاسخ (reply) به کامنت شما وجود دارد.

Turn off commenting چیست ؟

اگر پستی را در اینستاگرام منتشر کنید و نخواهید کسی راجع به آن نظری بدهد، می‌توانید بخش کامنت آن را غیر فعال کنید. با این گزینه کامنت‌های شما به اصطلاح بسته شده و کسی نمی‌تواند برای شما کامنت بگذارد.

بستن کامنت در اینستاگرام

خب! تا اینجا ما اصطلاحاتی را بررسی کردیم که داخل خود نرم افزار اینستاگرام وجود داشتند. در این قسمت قصد داریم اصطلاحاتی که شکل عامیانه به خود گرفته‌اند و بر حسب کاربردهای مختلف به وجود آمده‌اند را به شما معرفی کنیم.

ربات اینستاگرام چیست؟

ربات اینستاگرام یک برنامه یا نرم افزار است که در نقش پیج شما، به سراغ آدم‌هایی می‌رود که احتمالاً به پیج شما علاقه‌مند هستند برای آنها کامنت می‌گذارد، لایک و فالو می‌کند تا در مقابل آنها نیز شما را لایک و فالو کنند. به این ترتیب شما می‌توانید تعداد زیادی فالوورهای واقعی داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد ربات اینستاگرام می‌توانید به مقالۀ ربات اینستاگرام چیست و چگونه کار می‌کند، مراجعه کنید.

بیزینس پروفایل (Business Profile) چیست؟

صفحه تجاری (یا همان Business Profile) اینستاگرام مخصوص کسانی است که قصد استفاده تجاری از اینستاگرام را دارند. یعنی تمام کسانی که به دنبال کسب درآمد از اینستاگرام هستند. با ایجاد یک بیزینس پروفایل، شما به امکانات ویژه‌ای در بخش مدیریت صفحه خود دسترسی خواهید داشت. امکاناتی که می‌توانند به فروش بیشتر شما کمک کنند و کاربران عادی اینستاگرام، به آنها دسترسی ندارند. جهت اطلاعات بیشتر در مورد بیزینس پروفایل می‌توانید به مقالۀ راهنمای کامل استفاده از بیزینس پروفایل اینستاگرام مراجعه کنید.

اصطلاحات متداولی که فقط در مورد اینستاگرام استفاده می‌شود

F4F چیست؟

این اصطلاح مخفف Follow fo Follow  می‌باشد. این اصطلاح زمانی استفاده می‌شود که بخواهید بگویید اگر شما را فالو کنند، شما نیز آنها را فالو می‌کنید.

L4L چیست؟

این اصطلاح مخفف Like for Like است. در حقیقت با استفاده کردن از این اصطلاح شما به دیگران می‌فهمانید که چنانچه پست شما را لایک کنند، شما نیز در پاسخ آنها را لایک خواهید کرد.

S4S چیست ؟

اینم مخففه Shout For Shout  است. این عبارت به این معناست که هر کس شما را فالو کرده، شخص مورد نظر شما را هم فالو کند. در حقیقت شما از پیج شخص مورد نظر اسکرین شات می‌گیرید و در پیج خودتان قرار می‌دهید و فالوورهای خود را ترغیب می‌کنید که او را فالو کنند. در مقابل آن شخص همین کار را در مورد شما انجام می‌دهد.

Follow Back چیست؟

اگر کسی شما را فالو کند و شما نیز در پاسخ او را فالو کنید، به اینکار فالوبک می‌گویند.

Block چیست ؟

در صورتیکه نخواهید شخصی هیچ نشانه‌ای از پیج شما ببیند (از قبیل خود پیج، فعالیت‌های شما و …) و در اصطلاح بخواهید او را از صفحۀ مجازی خود حذف کنید، به راحتی می‌توانید او را بلاک کنید.

Report چیست و چه کاربردی دارد ؟

با ریپورت کردن کسی به اینستاگرام اخطاری دادید که این شخص فعالیت غیر مجازی دارد. زمانی که تعداد ریپورت‌های کسی ۱٫۵ برابر فالورهای پیجش شود، آن پیج توسط اینستاگرام بسته می شود. البته با گذاشتن کامنت انگلیسی می‌توان از بسته شدن جلوگیری کرد. هر کامنت انگلیسی سه ریپورت را از بین می برد.

Spam 4 Spam چیست؟

بعضی ها به این مورد comment for comment یا C4C  هم می‌گویند . از این روش برای افزایش کامنت‌ها استفاده می‌کنند. روش کار به این صورت است که شما زیر پست کسی چندین کامنت می‌گذارید و و او هم در پاسخ چند کامنت برای شما می‌گذارد. این روش بیشتر به درد کسانی می‌خورد که ریپورت شده‌اند.

و در نتیجه این آموزش

اگر شما بخواهید آشنایی پایه‌ای و ابتدایی با اینستاگرام پیدا کنید، این مقاله برای شما بسیار مفید است. اگر در ادامه قصد دارید در اینستاگرام بیشتر دیده شوید و کسب‌وکار خود را در اینستاگرام رونق دهید می‌توانید سایر مقاله‌های وبلاگ ما از جمله ربات افزایش فالوور اینستاگرام چیست و چگونه کار می‌کند را بخوانید.

پیام بگذارید